Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Alijev “spiunon” në Azerbajxhan: Partizani ka shumë tifozë, është skuadra e parë e Tiranës

Në vitet e fundit, Kukësi ka qenë jo pak aktive në merkaton e verës duke afruar futbollistë të shumtë. Një ndër to, ka qenë edhe Rauf Alijev i cili në të kaluarën ka luajtur me fanellën e Azerbajxhanit megjithatë te Kukësi nuk arriti të ambientohej dhe të tregonte vlerat e tij.

Në një intervistë të dhënë për “azerisport”, Alijev është ndalur te ndeshja që Karabaku ka ndaj Partizanit në turin e parë eliminator të Ligës së Kampionëve. Ai është shprehur se duke pasur shumë kohë larg Shqipërisë, nuk e di kondicionin në të cilin ndodhet Partizani tani, por tregon se ka një tifozeri të madhe dhe se është ekipi i parë i kryeqytetit.

“Nuk luaj në Shqipëri prej kohësh dhe nuk e di se në çfarë kondicioni është Partizani. Kanë një numër të madh tifozësh dhje janë skuadra e parë në Tiranë. Shpresoj që të kenë fat Karabaku dhe të gjitha skuadrat e tjera”, tha mes të tjerash Alijev. /Erjon Allaraj-VipSport.al/