Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ajaks nuk e lëshon ‘arkitektin’ e skuadrës, holandezët rinovojnë me trajnerin Ten Hag

Nëse në sezonin e kaluar ishte një skuadër e cila i bëri të gjithë nga pak tifozë, ajo ishte Ajaksi. Holandezët aplikuan një futboll për t’u marrë shembull teksa arritën edhe në gjysmëfinale të Champions League, duke eliminuar skuadra si Reali i Madridit dhe Juventusi.

Megjithatë, në fund arritën të fitonin kampionatin dhe Kupën e Holandës, si trofe shpagimi për sezonin fantastik. Ndërkaq, përveç talenteve në përbërje në stolin e Ajaksit ishte dhe trajneri Erik Ten Hag, i cili ka një pjesë të madhe të meritës për sukseset e skuadrës.

‘Arkitekti’ i ekipit, tashmë është shpërblyer teksa klubi i ka rinovuar kontratën deri më 30 qershor të vitit 2022. Në këtë mënyrë, trajneri dhe klubi konfirmojnë besimin reciprok, teksa pas Ligës së Kampionëve kishte disa skuadra që pretendonin shërbimet e Ten Hag. Megjithatë, tekniku holandez do të vazhdojë të jetë në krye të Ajaksi, në kërkim të tjerë talenteve.

/Egi Çabeli-VipSport.al/