Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Agim Zeka në lëvizje, mesfushori i Shpresave drejt klubit më të çuditshëm në Portugali

Agim Zeka bëhet gati të kthehet përsëri Portugali, aty ku në fakt nuk kaloi dy sezone të mira për shkak të dëmtimeve. Futbollisti i përfaqësueses Shpresa, nuk ka arritur ende të hedhë hapin e rëndësishëm në karrierë, por ndoshta do të ketë mundësinë në këtë verë, pasi pritet të luajë në elitën e futbollit portugez me një klub të çuditshëm, por që i beson shumë të rinjve.

Pavarësisht eksperiencës së tij në klube si Varzim dhe Leiksoes në kategorinë e dytë portugeze, apo Fortuna Sitard në Holandë, Zeka vazhdon të jetë nën kontratë me Lilën, klub i cili e bleu nga Skënderbeu 3 vite më parë. Tashmë klubi francez pritet ta nisë atë drejt Portugalisë, për të veshur fanellën e Belenenses SAD në elitën e futbollit në këtë vend.

Zeka do të përfshihet në paketën e transferimit të Reinildo nga portugezët drejt Francës, ndërsa mediat iberike inistojnë se shqiptari është një nga tre emrat që i janë premtuar skuadrës më të çuditshme në Portugali.

Belenense SAD është ndarë një vit më parë nga klubi historik që mbante logon dhe trofetë e fituar ndër vite. Ai ka përfunduar te amatorët, ndërsa Belenense ku do të luajë Zeka, figuron si klub futbolli vetëm që nga 1 qershori 2018 dhe arriti të regjistrohej në kampionat duke marr vendin e atij të vjetrit i cili nuk kishte para për licencën. Për shkak të kësaj situate, ekipin tani e ndjekin vetëm qindra vetë në çdo ndeshje, ndërsa klubin e vjetër në kategorinë e pestë portugeze rreth 5 mijë tifozë për çdo sfidë. /vipsport.al/