Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shkëlqeu në Rumani me Botoshanin, Enriko Papa hedh firmën në kontratën e re

I ka mjaftuar një vit në Rumani që Enriko Papa të bëhet një emër i njohur në kampionatin e këtij vendi. Futbollisti 26-vjeçar ka luajtur rregullisht në radhët e skuadrës së Botoshanit dhe me paraqitjet e tij ka arritur që të fitojë besimin e klubit për të zgjatur marrëveshjen që kishte me të.

Ish-lojtari i Tiranës e Lushnjës u transferua te Botoshani me kontratë njëvjeçare, por në janar u mendua huazimi i tij në një skuadër tjetër pasi fillimisht klubi mendoi ta largonte. Papa e refuzoi këtë opsion dhe insistoi që të vazhdonte të tregonte atje vlerat e tij. Lojtari shqiptar rifitoi vendin në formacionin e skuadrës duke regjistruar në këtë edicion deri tani 31 ndeshje të luajtura, ndërsa ka shënuar edhe një gol ndaj Dinamos së Bukureshtit.

VIp Sport ka mësuar se Papa ka marrë oferta nga skuadra të tjera rumune dhe nga Arabia Saudite. Por në fund lojtari vendosi të rinovonte me Botoshanin. Ndaj është arritur akordi dhe futbollisti ka firmosur për dy vitet e ardhshme me skuadrën në fjalë, e cila shpreson që vitin e ardhshëm të luajë për objektiva më të rëndësishëm se mbijetesa. /vipsport.al/