Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rrumbullaku sfidon Tiranën: Kupa vjen në Kukës këtë sezon!

Simo Rrumbullaku dha dy asiste në sfidën e sotme në Korçë dhe shokët e tij shënuan dy gola. “Rëndësi ka që ekipi u kualifikua, erdhëm për fitore dhe kualifikim dhe ja arritëm. Nuk janë rastësi asistet dhe gola. Ekipi është mbi të gjitha. Madje unë bëra dhe një gabim dhe koraca shënoi. Por ky është futbolli”, – tha Rrumbullaku fillimisht.

Finalja

“Tirana është një ekip i madh dhe me një fanellë të rëndë. Ne jemi Kukësi, që vitet e fundit kemi qenë pretendentë absolut, si në Kupën e Shqipërisë, ashtu edhe në kampionat. Do të jetë një ndeshje e bukur dhe besoj se ne do të fitojmë trofeun”.

Ecuria

“E filluam sezonin me synim për të fituar kampionatin dhe kupën. Nuk e di pse dolëm jashtë garës për titull, ndonëse u përpoqëm shumë. Tashmë jemi në finale, kemi edhe disa ndeshje përpara. Me ardhjen e profesor Nestit kemi bërë ndeshje të mira dhe duhet që të ruajmë këtë ritëm. Kukësi është një nga ekipet më të mira të Superiores dhe do ta mbyllim me nder në kampionat”, – tha Rrumbullaku pas ndeshjes.

E.S./Vipsport.al/