Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Parashikimet e Muçës / Partizani feston titullin kampion në derbi dhe rihap mbijetesën

Shkëlqim Muça nuk mund të mungonte me parashikimet e tij për javën e ardhshme në Kategorinë Superiore, aq më tepër që luhet një derbi të cilin ai e ka përjetuar disa herë në fushë e në pankinë. Ish-futbollisti e trajneri i Tiranës, tashëm shef klubi i shumësportëshit të Partizanit, ka bërë në “Rubrikën Sportive” parashikimet e tij të përjavshme dhe mendon se derbi do të jetë sfida ku të kuqtë do të festojnë titullin kampion.

“Barazim mes Skënderbeut dhe Teutës. Fiton Luftëtari me Kukësin, Kastrioti mund Flamurtarin. Derbi? Barazim”, tha pasi u mendua Muça për parashikimet e tij për javën e 33-të të Kategorisë Superiore.

Sipas llogarive të Muçës për këtë javë, edhe pse Partizani merr vetëm një pikë në derbi, i mjafton për të festuar matematikisht titullin pasi ai sheh ndjekësit më të afërt të humbin ndeshjen e tyre. Ndërkohë, pika e Tiranës dhe fitorja e Kastriotit bëjnë që të rihapet përsëri çdo diskutim për mbijetesën në Superiore mes dy skuadrave. /vipsport.al/