Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mungesa e Strakoshës nuk i pakëson shqiptarët, Inzagi grumbullon talentin kuqezi

Lacio luan sot ndeshjen e fundit në transfertë ndaj Torinos dhe ashtu si edhe javët e fundit, mungesa e madhe është sërish Thomas Strakosha i cili ka pësuar një dëmtim në tendinin e Akilit dhe injeksionet e marra në finale, e kanë rënduar më shumë. Megjithatë, Inzagi nuk shqetësohet shumë për portën pasi alternativat që ka i japin siguri.

Portier titullar në këtë takim do të jetë Silvio Proto i cili ka zënë vendin e Strakoshës së dëmtuar, ndërkohë që në stol do të jetë një tjetër talent kuqezi. Portieri i Primaveras, Marko Alia ka marrë një ftesë nga trajneri Inzagi dhe do të jetë sot në stol ndaj Torinos, edhe ky duke shpresuar që të vijë momenti i tij.

Kjo nuk është hera e parë që Alia grumbullohet me skuadrën e parë duke qenë se edhe më parë është grumbulluar. Sakaq, Inzagi ka marrë edhe 7 futbollistë të tjerë nga Primavera, ndërkohë që në të kaluarën ishte grumbulluar edhe Serxho Kalaj por ky i fundit është pjesë e Shpresave tashmë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/