Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Moto GP/ Mbyllet me dominimin e Mark Markez Çmimi i Madh i Francës, vetëm vendi i pestë për Rosin

Ka përfunduar nën dominimin e Mark Markez Çmimi i Madh i Francës. Spanjolli nuk e vuri për asnjë moment në dyshim triumfin teksa udhëhoqi prej fillimit garën në ‘Le MANS’, ndërsa pas tij u renditen dy italianët Doviciozo dhe Petruçi që dueluan deri në fund për shkallën e dytë të podiumit, teksa në fund Doviciozo ia doli të mbronte vendin e dytë. Ndërkaq, nuk shkoi më shumë se vendi i pestë, Valentino Rosi.

Legjenda e Moto Gp në fund provoi të ngjitej edhe me një pozicion por në kthesat e fundit Xhek Miller u mbrojt mirë. Ndërkaq, përfundon në këtë mënyrë një tjetër garë që tregon dominimin e Mark Markez, i cili në këtë sezon duket të mos ketë rivalë.

Edhe pse është ende herët për të folur mbi triumfin e Botërorit, spanjolli ka provuar se është i pakapshëm në pistë, teksa Honda e tij funksionon në perfeksion. Ky ishte dhe një fitore speciale pikërisht për skuderinë Honda, që koleksionoi triumfon numër 300 në historinë e Moto GP.

/EgiCabeli-VipSport.al/