Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mesfushori i Sitit “driblon” titullin: Nuk ka rëndësi më të madhe, po më realizohet ëndrra e Kupës

Mançester Siti arriti të mbyllte me sukses kampionatin anglez duke i fituar titullin me 1 pikë më shumë se Liverpuli. Sakaq, ‘qytetarët’ kanë mundësinë që të fitojnë edhe trofeun e dytë sezonal dhe do të luajnë në “FA Cup” përballë Uatfordit për të mbyllur me sukses këtë sezon.

Një nga yjet e së ardhmes te Mançester Siti është talenti ukrainas Oleksandër Zinçenko i cili këtë sezon ka pasur shumë minuta megjithatë shpreson të japë kontributin e tij edhe në “FA Cup”. 22-vjeçari në një prononcim për mediat angleze u shpreh se gjithmonë ka ëndërruar të luajë dhe të fitojë “FA Cup” duke i dhënë të njëjtën rëndësi si titullit kampion.

“Kur isha i vogël, Kupa kishte të njëjtën rëndësi për mua ashtu si edhe Premier Liga. Nuk e di se çfarë mendojnë futbollistët e tjerë, por për mua kështu ishte. Gjithmonë kam ëndërruar të luaj në nivele të larta dhe kurrë nuk ma ka marrë mendja se do të jem këtu dhe duke u bërë gati për të luajtur në finalen e ‘FA Cup’. Është një ëndërr”, tha Zinçenko. /Erjon Allaraj-VipSport.al/