Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Klubi i Devollit në festë pas ngjitjes në të Parën: Edhe ne si Ajaksi e Barcelona

Devolli arriti ta mbyllte sezonin në vendin e parë në Grupin e tij në Kategorinë e Dytë duke siguruar një biletë për në të Parën. Në finalen e Kategorisë së Dytë ndaj Tërbunit, Devolli u mund me rezultatin 2-1, megjithatë kjo nuk e zbeh suksesin e devollinjve.

Fabian Nallbati arriti të shënonte një supergol ndaj Tërbunit dhe pikërisht Nallbati është zgjedhur futbollisti më i mirë i vitit nga tifozët e Devollit. Nëpërmjet një postimi në “Facebook”, klubi i Devollit njofton se kjo zgjedhje do të bëhet çdo vit, ashtu si te Ajaksi dhe Barcelona.

” Fabjan Nallbati – Futbollisti i vitit i Devollit (zgjedhur nga fansat) Urime, Fabjan!

Pa ja hequr askujt meritat pasi çdo lojtar ka pasur rolin e tij thelbësor në arritjen e objektivit , ky sondazh do të bëhet çdo vit duke ndjekur shembullin e skuadrave më me emër në Europë si Ajax apo Barcelona. Faleminderit të gjithë votuesve”, shkruhej në njoftimin e klubit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/