Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kategoria e Parë, Grupi A/ Vllaznia i jep fund makthit, Veleçiku në play-off

Kategoria e Parë ka zhvillua sot javën e fundit të këtij sezoni dhe në Shkodër ka pasur festë për shkak të ngjitjes së Vllaznisë në Superiore duke i dhënë fund në këtë mënyrë makthi. Shkodranët kanë mundur me rezultatin 1-0 skuadrën e Erzenit ku ka mjaftuar goli i shënuar nga mbrojtësi Erdenis Gurishta.

Takimi tjetër i ‘Play Off’ ishte ai mes Dinamos dhe Besëlidhjes i mbyllur në barazim 2-2, ndërkohë që Korabi është skuadra që e kishte mbyllur kampionatin pasi sot ishte pushim.

Sakaq, në “Play Out” Shënkolli ka arritur të mundë me rezultatin 2-1 Veleçikun duke siguruar qëndrimin  në Kategorinë e Parë. Veleçiku ka edhe një ndeshje në “Play Off” me vendin e dytë të Kategorisë së Dytë. Iliria ka arritur të marrë një fitore të rëndësishme në shtëpi, duke mundur me përmbsyje me rezultatin 3-2 Vorën. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

Play-off

Dinamo-Besëlidhja 2-2
Shënues:
48′, 73’Sefa/ 60’Isiaga, 75’Hoxha

Vllaznia-Erzeni 1-0
Shënues: 44’Gurishta

Play-out

Shënkolli-Veleçiku 2-1
Shënues: 
24’Përgjini, 57’Danaj/ 65’Bega

Iliria-Vora 3-2
Shënues: 
44’Zuna, 47’xhabrahimi, 61’Doçi/ 18’Sadiku, 38’Kovaçi