Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ish-trajneri i Kukësit: Një Partizani-Shkëndija në Champions do të jetë super, pres oferta!

Ish-trajneri i Kukësit Artim Shaqiri i ftuar në “Supersport” pas 4 viteve kur ka qenë drejtues te kuksianët ka pohuar: “E kam ndjekur kampionatin shqiptar, jemi fqinj por kam kaluar shumë bukur këtu. E kam ndjekur edhe Partizanin që ka bërë një sezon shumë të mirë”.

“Kam drejtuar ekipe të tjera, kam pasur edhe projekt të isha drejtues në FSHF, por besoj se shumë shpejt do të kem ekip sepse jam në pritje të ofertave”.

I pyetur për një krahasim mes të kuqve dhe Shkëndijës së Tetovës, Shaqiri ka pohuar: “Kampionati shqiptar ndodhet një shkallë më lartë se ai në Maqedoninë e Veriut. Shkëndija ka bërë investime, po ashtu edhe Partizani. Ky vit i dha frytet dhe ky Partizan ishte projektuar për një të ardhme më të gjatë. Por, stafi teknik e natyrisht edhe puna e mirë e presidentit bën që Partizani të dilte kampion me meritë. Madje, ky Partizan jep shpresa edhe për një të ardhme si kampion për disa vite radhazi, duke ndjekur shembullin e Skënderbeut. Do të ishte mjaft interesante një përballje e tillë, do të ishte një mini-finale e Ballkanit. Të paktën do të jetë e bukur kur stadium të jetë i mbushur kuqezi”.

“Ftesa Jasir Asanit mund t’i vijë edhe nga Maqedonia e Shqipëria, besoj se ai do të vendos vetë sepse është një futbollist me perspektiv dhe shumë i mirë. Ka bërë një sezon mjaft të mirë te Partizani. Nëse unë do të jem trajner do ta thërrisja edhe Asanin”, – tha Artim Shaqiri.

E.S./Vipsport.al/