Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Hysaj: Mund të luaja më shumë, por edhe kështu jam i qetë

Prej ditësh në shtypin italian qarkullojnë zëra rreth të ardhmes së Elseid Hysajt dhe asaj që do të bëjë mbrojtësi i përfaqësueses shqiptare në ditët në vijim, sapo të hapet merkato e lojtarëve. Por vetë futbollisti nuk dëshiron të mendojë për merkaton dhe në një prononcim për “Sky Sport” ai ka evituar polemikat edhe për qëndrimin në stol në ndeshjen e fundit të seoznit ndaj Bolonjës.

“Kjo është ndeshje që duhet përballur me mentalitetin e duhur. Objektivi ynë është të bëjmë sa më shumë pikë që të jetë e mundur, është e drejtë të mundohesh të luash futboll dhe të përpiqesh të marrësh pikët.

A mund të luaja më shumë? Sigurisht, por nuk ndjehem i mërzitur pasi disa ndeshje i kam bërë. Kam dhënë gjithmonë maksimumin, jam i qetë dhe i lumtur”, ishin fjalët e tij para fillimit të sfidës. /vipsport.al/