Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gjoni: Luajmë në Europë prej licencimeve, Laçi është ndërtuar për të qenë mes më të mirëve

Kategoria Superiore uli siparin ditën e djeshme me Laçin që e mbylli sezonin me një humbje në transfertë megjithatë, kurbinasit kanë besim se skuadra e tyre do të luajë në Ligën e Europës edhe pse renditet e gjashta. Këtë e ka pranuar në një intervistë për “VipSport.al”, mbrojtësi Eglentin Gjoni i cili ka qenë një nga më të dalluarit te kurbinasit këtë sezon.

Shtatlarti i mbrojtjes që me bardhezinjtë ka luajtur të gjitha ndeshjet e këtij sezoni, foli edhe për problemet që kurbinasit kanë hasur ndërkohë që pranon se objektiv ishte Europa dhe duke parë renditjen mund të konsiderohet një vit jo i mirë.

Egli e mbyllët sezonin në vendin e gjashtë. Çfarë ndodhi me Laçin këtë sezon?
Në gjysmën e parë të sezonit ishim brenda objektivit dhe gjithçka ishte në rrugën e duhur. Pjesa e dytë e sezonit ishte jo e mirë pasi ekipi nuk arriti të shprehte shumë në fushë gjë që ndikoi në rezultate.

Jemi mësuar të shohim një Laç agresiv që i hap probleme çdo kundërshtari por jo sivjet. Ku ka çaluar skuadra këtë sezon dhe çfarë ka ndikuar?
Ajo që sapo përmendët është e vërtetë pasi skuadra humbi agresivitetin që e ka karakterizuar me vite. Besoj se skuadra ka kaluar një ngërç psikologjik, e kushtëzuar edhe nga dëmtimet e shumta ku ka pasur shumë rotacion në formacione.

E konsideroni pozitiv apo negativ sezonin duke parë klasifikimin?
Duke parë që ekipi u ndërtua për të bërë gjëra të mëdha për të qenë në treshen e parë, mendoj se nuk ishte viti i suksesshëm.

Vendi i gjashte të lë jashtë Europës por ende nuk janë publikuar licencimet. A besoni se mund të luani në Europë?
Me çfarë kemi dëgjuar, ekipet e tjera nuk janë të licencuara, dhe shpresojmë që edhe pse në vendin e gjashtë të marrim pjesë në Europë.

Me çfarë note e vlerëson paraqitjen personale dhe çfarë duhet të bëje më mirë?
E mira nuk ka fund por besoj se do bëja mirë nëse do të shënoja 3-4 gola të tjerë për të ndihmuar skuadrën (qesh).

Ku do e shohim Eglin sezonin e ardhshëm?
Për momentin jam duke shijuar këto ditë qe kemi pushim. Për të ardhmen do shohim në vazhdim. /Erjon Allaraj-VipSport.al/