Gafë e rëndë e Ferrarit, Hemilton merr pole position me rekord  në Monako

Mercedes konfirmohet përsëri makina për t’u mundur, sidomos në pistën e ngushtë të Monako, ndërsa Ferrari është në krizë të plotë dhe dhuron gafa të pabesueshme. Luis Hemilton ka vendosur diktatin e tij edhe në provat zyrtare të sotme, me rekord në këtë pistë ku sigurisht nisja nga vendi i parë ka vlerë duke llogaritur se parakalimet janë thuajse të pamundura.

Britaniku vendosi edhe rekordin e ri të pistës me kohën që dhuroi sot, për të regjistruar pole position të 85-të në karrierë. Ai ndiqet nga shoku i skuadrës, Valteri Botas, dhe Maks Verstapen, i cili kaloi Sebastian Fetel me Ferrarin. Ky i fundit gaboi përsëri pasi në xhiron vendimtare u përplas lehtë me barrierat, aq sa duhej për të humbur shansin e artë që t’i afrohej britanikut e të tentonte mrekullinë në garë.

Por më keq nga të gjithë bëri Leklerk, i cili përfundoi jashtë që në pjesën e parë të kualifikueseve, pasi Ferrari gaboi në mënyrë amatore përllogaritjet kur duhej të dilte në pistë për të bërë një xhiro të shpejtë dhe nuk i dha mundësinë që të kalonte në fazën tjetër duke e renditur të 16-tin. Ai që e eliminoi ishte pikërisht Fetel, i cili ia doli në limite të kalonte në kualifikueset e dyta. /vipsport.al/

'; } ?>
Döşemealtı araç kiralama pursaklar evden eve nakliyat

Office Lizenz Kaufen Windows 10 pro lizenz kaufen Office 2019 Lizenz Office 365 lizenz kaufen Windows 10 Home lizenz kaufen Office 2016 lizenz kaufen office lisans satın al office 2019 satın al