Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FSHF zë mend nga e kaluara, më të rinjtë bëhen pjesë e rëndësishme e Kombëtares

Shqipëria U21 do të luajë 3 ndeshje pas pak ditësh ku fillimisht luan në ndeshjen zyrtare ndaj Turqisë e më pas ka dy miqësore me Uellsin në Shqipëri. Në prag të këtyre takimeve, trajneri Alban Bushi ka publikuar listën me futbollistët e grumbulluar dhe që do të jenë pjesë e skuadrës.

Ndryshe nga herët e kaluara ku pjesë e Shpresave ishin futbollistë në limitet e moshës dhe që kishin kaluar çdo ekip zinxhir, këtë radhë është vepruar ndryshe. FSHF-ja ka menduar që të grumbullojë edhe futbollistë më të rinj, të cilët mund të jenë pjesë e rëndësishme edhe e Shqipërisë U19.

Në ekipin kombëtar të Shpresave, janë grumbulluar futbollistë të moshës 19 vjeç. Serxho Kalaj, Emiliano Bullari, Anxhelo Ndrecka, Blerton Sheji e Jorgo Pëllumbi janë futbollistët të cilët do të jenë “të vegjlit” e Shpresave për këto 3 ndeshje. /Erjon Allaraj-VipSport.al/