Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Formula 1 / Botas bëhet i frikshëm, merr pole-position në Spanjë me diferencë nga Hemilton

Valteri Botas po konfirmohet gjithnjë e më shumë si piloti më i shpejtë i Mercedes dhe këtë e tregoi duke siguruar pole-position në çmimin e Madh të Spanjës duke mundur shokun e tij të skuadrës Luis Hemilton me një diferencë të frikshme prej 0,634 sekondash në xhiron më të shpejtë.

Botas zhvilloi një xhiro mbresëlënëse që në pjesën e parë të kualifikueseve të fundit dhe askush tjetër nuk iu afrua kohës së tij, edhe pse provuan me gomat e buta “Pirelli”. Hemilton tashmë duhet të ketë frikë shokun e skuadrës në luftën për titullin kampion, ndërsa Fetel sheh gjithnjë e më nga larg këtë duel, pasi sot ishte 0,866 sekonda më i ngadaltë se vendi i parë.

Maks Vershtapen është piloti i cili do të niset nga vendi i katërt, pasi arriti të mbante pas tij Ferrarin tjetër të Leklerk, fajtor se doli nga pista gjatë pjesës së dytë të kualifikuesve duke dëmtuar pak makinën e sidomos duke shkatërruar një set gomash. Nga piloti i Ferrarit e më tej, të gjithë kishin më shumë se një sekondë diferencë nga koha e dhuruar nga Botas, i cili duket qartësisht që në këtë sezon do të luftojë për titull me Hemilton dhe aktualisht ka 1 pikë avantazh në kryesimin e renditjes nga kampioni i botës në fuqi. /vipsport.al/