Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dy finalet që mbajnë në ankth 4 qytete, klubet kanë humbur besimin te gjyqtarët!

Të shtunën do të luhen dy ndeshje mjaft interesante dhe bëhet fjalë për skuadrat që duan ta sigurojnë mbijetesën pa ndeshje shtesë. Kështu, në Grupin A, Shënkolli pret Veleçikun, ndërsa në Grupin B, është Elbasani që pret Turbinën.

Shënkollasit dhe koplikasit duhet që të fitojnë ndeshjen, ndërsa më i favorizuar është Veleçiku që edhe me një pikë nuk luan ndeshje shtesë. Kurse në Grupin e Jugut, Elbasani-Turbina, më të favorizuar janë cërrikasit të cilët duhet që të munden me rezultatin 3-0.

Por, duke parë situatën e dy ekipeve është shumë e vështirë që kjo të ndodhë. Gjithsesi, të katër skuadrat kërkojnë që në këto ndeshje të ketë arbitër sa më profesionistë, e mundësisht me stemën e FIFA-s, por kjo zor se mund të ndodhë duke pasur parasysh që ndeshjet e Kategorisë së Parë luhen në një ditë dhe madje një orar me sfida e Superiores, ku edhe aty ka duele të nxehta!

E.S./Vipsport.al/