Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dikur ish-futbollist, prej dekadash shef klubi te Shkumbini, bën thirrje për mbështetje në ndeshjen e sezonit

Shkumbini nesër në orën 14;00 do të luajë finalen e dytë, pas asaj të humbur me Veleçikun. Peqinasit kanë një tjetër shans për t’u ngjitur në Kategorinë e Parë, pasi u duhet që të mposhtin ekipin e Luzit 2008. Astrit Isaji është një nga ata që ka kontribuar familjarisht për skuadrën bardhekaltër ndër vite.

Kujtojmë që Isaji ka qenë sportist, ndërsa prej shumë vitesh mban detyrën e shefit të klubit në klubin bardhekaltër. Isaji bën thirrje që në Fier, ku edhe do të luhet nesër në orën 14:00  ndeshja me Luzin të ketë një pjesëmarrje masive të tifozëve peqinase.

Madje, enkas për mbarëvajtjen e udhëtimit do të mendojë Bashkia e Peqinit, në mënyrë që Shkumbinit të mos i mungojë mbështetja në këtë ndeshje vendimtare dhe ku shanset janë të mëdha për të luajtur në të Parën në sezonin e ardhshëm.

Ja postimi i Astrit Isajit në rrjetin social “Facebook”: “Bashkia Peqin dhe Klub Futboll Shkumbini ka vene 2 autobusë në dispozicion të tifozëve për takimin kualifikues për t’u ngjitur në Kategorinë e Parë. Nisja për në Fier do të bëhet në orën 12:00 para Bashkisë Peqin, pasi ndeshja fillon në orën 14:00.

E.S./Vipsport.al/