Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Detaje nga festa dhe hyrje falas për tifozët, në Ballsh të gjithë në sheshin e qytetit!

Futbolli është një nga argëtimet që zë vendin kryesor në trevën e Mallakastrës. Valentino Murataj, një nga lojtarët që ka spikatur këtë sezon, kërkon që të ketë sa më shumë tifozë për të krijuar atmosferë të zjarrtë: “Si një nga lojtarët që i përkas kësaj treve, u bëj thirrje tifozëve kudo ku janë të jenë të shumtë, pasi për ne është ditë feste. Kemi sakrifikuar të gjithë bashkë, që nga presidenti, trajneri, stafi, lojtarët, apo dhe ata tifozët fanatik, pa harruar ndihmën e pakursyer të Bashkisë”.

“Prandaj është koha që të festojmë. Bylisi është krenaria e kësaj treve, nuk është thjesht një ekip futbolli, është një emër apo identiteti i zonës së Mallakastrës. Tashmë e ka radhën festa, e sigurisht që do të fitojmë me Besën për të vijuar rekordin tonë që nuk besoj se e kanë arritur ekipe të tjera ndër vite, mund të jetë rast unikal në futbollin shqiptar kjo ecuri e Bylisit këtë sezon!”

“Do të festojmë dhe pastaj do të mendojmë për finalen që është ndeshje prestigji, por s’do të thotë që nuk do të fitojmë edhe në atë takim. Ndaj u bëj ftesë të gjithëve që të vijnë dhe ta kthejmë në festë fundjavën. Ballshi e meriton që të jetë ems më të mirëve të futbollit shqiptar”,  –  tha kapiteni i Bylisit, Valentino Murataj.

Pritet që në ndeshjen ndaj Besës të ketë disa personalitete të sportit mallakastriot ndër vite, ish-sportistë, ish-trajnerë dhe ish-drejtues, ndërsa atmosfera do të nis pak orë para ndeshjes, kur në stadium do të ketë “DJ” dhe muzikë. Festa pritet që të spostohet në qendër të qytetit menjëherë pas ndeshjes, ku do të jetë e gjithë skuadra dhe në qendër të qytetit do të jenë të vendosura bokse me muzikë, por edhe këngëtarë!

E.S./Vipsport.al/