Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shehi: Vuajmë nga gabimet individuale, Skënderbeu beson te kualifikimi

I pakënaqur nga humbja, ndonëse me një gol të shënuar në gjysmëfinalen e parë të Kupës, trajneri i Skënderbeut, Orges Shehi tha: “Nuk jam i kënaqur nga humbja, por edhe nga mënyra se si ne i marrim golat nga ndeshja në ndeshje. Jam i mërzitur dhe këtë e kam shfaqur edhe pas ndeshjes, por edhe gjatë lojës. Në pjesën e dytë sigurisht që luajtëm më mirë, shënuam dhe kjo është pozitive për ndeshjen e kthimit”.

Gabimet

“Duke pasur lojtarë të rinj edhe gabimet janë evidente. Dua që lojtarët të japin më të mirën për veten e vet, në mënyrë që të kenë vazhdimësi dhe të rriten edhe më shumë. Por, janë të rinj dhe është risku im që ndodhin këto gabime. Kështu është futbolli, duhet t’u japim besim dhe t’i përkrahim dhe jo t’i godasim. Ndonëse për një gabim ikën dëm ndeshja apo dhe sezoni. Mbrojtja dhe portieri duhet që të jenë shumë vigjilentë sepse gabimet aty kushtojnë shtrenjtë. Largimi i Halitit na ka prishur punë, kemi Gabën dhe Pëllumbin që janë të rinj dhe shpresoj t’i fitojmë gradualisht”.

Kualifikimi

“Sigurisht që duke pasur parasysh që goli në fushën kundërshtare të ndihmon, mendoj se shanset janë të barabarta. Duhet të shohim përpara dhe duhet që të mësojmë lojtarët që të mos gabojnë në vijim”.

Flamurtari

Shehi foli edhe për ndeshjen e radhës në kampionat me Flamurtarin, ku synon marrjen e 3 pikëve. Ndër të tjera, trajneri Shehi tha se kjo do të jetë ndeshja ku duhet të përqendrohet ai dhe skuadra: “Kemi përballë Flamurtarin, një ekip mjaft të mirë dhe duhet që të mendojmë të bëjmë kthesën duke mos gabuar si në Kupë. Të kalojmë Flamurtarin dhe pastaj të mendojmë për kualifikimin”, – tha trajneri Shehi i korçarëve.

E.S./Vipsport.al/