Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mahnitën Europën, por Ajaks e Totenhem injorohen në ekipin e javës të UEFA-s

Në të gjithë Europën këtë javë është folur për dy ekipe dhe dy mrekulli, ato të Ajaksit dhe të Totenhemit. Dy skuadrat prenotuan vendin e tyre në gjysmëfinalet e Ligës së Kampioneve duke shkëlqyer ndaj pretendentëve si Juventus dhe Mançester Siti.

Por sipas UEFA-s, ose më saktësisht sistemit të saj të pikëve me të cilin ndërton formacionin ideal të javës, lojtarë të dy klubeve nuk e meritojnë edhe aq shumë të jenë pjesë e rreshtimit më të mirë të kësaj mesjave. Në rreshtimin e përzgjedhur bie në sy se ka vetëm një futbollist të Totenhem të pranishëm, ndërsa nuk ka asnjë të Ajaksit, edhe pse ky i fundit dhuroi një superndeshje ndaj Juventusit.

Kështu, pjesë e rreshtimit ideal janë Ter Shtegen, Alba dhe Mesi të Barcelonës; Aleksander-Arnold, Van Dajk, Salah dhe Mane të Liverpul; De Bryjn, Sterling dhe Aguero të Sitit si dhe Son i Totenhem. Kjo, pasi lojtarët këtu klasifikohen në baze të golave të shënuar, rrjetave të paprekura apo pasimeve të sakta e jo detyrimisht në bazë të kualifikimit apo arritjeve të ekipeve përkatëse. /vipsport.al/