Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Liga e Europës/ Napoli beson te përmbysja, Çelsi drejt gjysmëfinales

Në mbrëmjen e sotme do të përcaktohen edhe skuadrat gjysmëfinaliste të kompeticionit të dytë madhor për nga rëndësia në Europë, Liga e Europës. Në ndeshjet e sotme çerekfinale, takimi që pritet me shumë interes është ai mes Napolit dhe Arsenalit. Topçinjtë janë favoritët kryesorë për të kaluar më tej, teksa në Londër triumfuan me rezultatin e pastër 2-0. Megjithatë, Napoli i Elseid Hysajt beson të përmbysja teksa edhe tekniku Ançeloti në konferencën për shtyp e deklaroi se ekipi i tij ende nuk është dorëzuar.

Ndërkaq në takimet e tjera, Çelsi do të presë në shtëpi Sllavian e Pragës. Londinezët janë në avantazhin e një goli dhe në ‘Stamford Bridge’, të besuarit e Mauricio Sarrit pritet të mos e diskutojnë kualifikimin në gjysmëfinale. Pikërisht, stadiumi i tyre është një pikë e fortë për ekipin, ndërsa nuk humbur në 8 ndeshjet e fundit në shtëpi, sa i përket Europa League.

Ndërkohë, Benfika ka hedhur një hap drejt kualifikimit në gjysmëfinale teksa në ndeshjen e parë në Lisbonë, mposhtën me rezultatin 4-2, skuadrën e Ejntrahtit të Frankfurtit. Të udhëhequr nga talenti, Zhoao Feliks, Benfika duket e sigurt në rrugën e saj, por nga ana tjetër edhe Frankfurti këtë sezon ka dhuruar futboll spektakolar, ndërsa në organikën e ekipit është dhe një nga sulmuesit më të spikatur, Luka Joviç. Në ndeshjen tjetër, është një duel i gjithi spanjoll. Valencia pret Vijarealin ndërkohë që në takimin e parë ka triumfuar me shifrat 3-1.

/Egi Çabeli-VipSport.al/