Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gjoka: Gjici nuk është si Abramoviçi, këtë radhë bashkëpunojmë më shumë edhe te… penalltitë

Pas fitores ndaj Skënderbeut, trajneri i Kukësit Ernest Gjoka u shpreh për ‘Supersport’ se skuadra e tij do të synojë të japë maksimumin edhe në ndeshjen e kthimit për të kaluar në finalen e Kupës. Ai foli edhe për rastin e famshëm me penalltinë që i ishte lënë Pejiçit pak kohë më parë në Europë, ndërkohë që Gjici kishte kërkuar t’i lihej Eminit duke thënë se do të ketë më shumë bashkëpunim këtë radhë.

“Kupa ka specifikën e saj dhe nuk duhej të bënim atë gabim por me rëndësi ka që fituam dhe e lëmë pas dy javësh por duhet të shtrëngohemi shumë. E kam thënë që ardhja në këtë skuadër ishte pozitive dhe skuadra më priti mirë. Duke pasur cilësi dhe eksperiencë në skuadër m’u përshtatën shpejt dhe  e gjeta kohën te djemtë. U munduam ti qetësojmë dhe të ulim presionin dhe mendoj se jemi në rrugë të mbarë.

Mbrojtja? Shpresoj që të luftojmë me kohën dhe të bëhet ndonjë nga mbrojtësit dhe të na rikthehet Dzaria. Të shohim nëse Rama është ose jo për ndërhyrje pasi të tjerët e kanë mbyllur sezonin. Përderisa po luajmë dhe po fitojmë është normale të besojmë se shkojmë në finale.

Gjici e ka bërë Kukësin skuadër elitare duke i ndryshuar pamjen dhe nuk kursen. Është ndër më të suksesshmit dhe është si Abramoviçi apo si Gjici, ai është si Gjici pasi është vetvetja. Do mundohemi të bashkëpunojmë më ngushtë me Gjicin këtë radhë.

Et’hemi dhe Rroca? Të dy i falënderoj për atë që dhanë në fushë pasi nuk ishin në pozicionet e tyre por dhanë gjithçka”, tha Gjoka. /VipSport.al/