Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Pas përjashtimit nga Superiorja nis edhe shkrirja, lojtarët e Kamzës braktisin Shqipërinë

Pak javë më parë, Kamza u përjashtua nga çdo turne futbollistik në vend dhe sezonin e ardhshëm do ta nisë nga Kategoria e Dytë. Kjo ka bërë që shumë futbollistë të mbeten mes katër rrugëve dhe ta kenë të vështirë të gjejnë një skuadër tjetër në verë, pasi është një kohë e gjatë që nuk luajnë.

Në këto kushte, futbollistët po stërviten individualisht me trajnerë personalë dhe të tillë kanë qenë Bruno Arrabal e Gabriel Martinena të cilët janë stërvitur nën kujdesin e ish-mbrojtësit Roland Peqini. Kaq ka zgjatur stërvitja e tyre individuale pasi të dy futbollistët kanë vendosur të largohen nga Shqipëria në drejtim të vendlindjes së tyre.

Brazili për Arrabal dhe Argjentina për Martinenën kanë qenë destinacionet e dy futbollistëve të cilët largohen nga Shqipëria me kujtime jo të mira. Në këtë mënyrë, duket se Kamza ka nisur të shpërbëhet pak nga pak dhe pritet vetëm fillimi i sezonit, për të kuptuar nëse do ta rinisë apo jo kampionatin nga Kategoria e Dytë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/