Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Pa ekip prej javësh, mbrojtësi rikthehet dhe stërvitet me Kukësin

Pak javë më parë, Komisioni i Disiplinës vendosi të përjashtonte Kamzën dhe ta dërgonte në Kategorinë e dytë, aty ku do të rinisë garën sezonin e ardhshëm. Kjo ka bërë që të gjithë futbollistët të jenë pa një skuadër dhe të kërkojnë një alternativë për të qenë aktivë në stërvitje e për të mos humbur nga rendimenti i tyre.

Një ndër to, ishte qendërmbrojtësi Harallamb Qaqi i cili u largua në muajin janar nga Kukësi, duke firmosur me Kamzën për më shumë minuta dhe më shumë mundësi aktivizimi. Aventura e tij me kamzalinjtë nuk ka shkuar mirë pasi tashëm i duhet të stërvitet diku tjetër pas përjashtimit të Kamzës.

Kështu, Kukësi i ka hapur derën mbrojtësit dhe prej ditësh, ai stërvitet me verilindorët. Ish-mbrojtësi i Kukësit që erdhi me bujë në verë, por që u largua pa lënë shumë gjurmë do të duhet të gjejë një skuadër të re në verë, duke qenë se Kamza militon në Kategorinë e Dytë dhe me shumë gjasa, mund të firmosë përsëri me Kukësin. /Erjon Allaraj-VipSport.al/