Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Detaje historike dhe kujtime të Solskjaer, ndryshon fanella e Mançester Junajtid

Mançester Junajtid ka qenë këtë sezon një nga skuadrat që ka arritur të befasojë jo pak me ardhjen e Solskjaer në krye të stolit dhe paraqitjet e bëra me trajnerin norvegjez, kanë bërë që atij t’i ofronte një kontratë trevjeçare. Vetë Solskjaer, ka kujtime të shumta me fanellën e Mançester Junajtidit edhe si futbollist, e tani synon t’i përsërisë si trajner.

Këto kujtime, përveç se në memorien e trajnerit, do të jenë tashmë të stampuara edhe në fanellë. Një nga faqet më të njohur në internet që merret me publikimin e fanellave për sezonet e ardhshme, ‘Todo Sobre Camisetas’ ka publikuar fanellën e ‘djajve të kuq për sezonin e ardhshëm dhe shihen shumë ndryshime në të. Fanella do të jetë nga të vjetrat, ku do të kujtohet sezoni 1999 kur Mançesteri fitonte titullin kampion në javën e fundit duke mundur Totenhemin dhe duke qëndruar 1 pikë para Arsenalit.

Logoja e ekipit që deri më tani ka qenë e kuqe dhe e verdhë, do të jetë e zezë me nuanca gold, ndërkohë që do të ketë të stampuar edhe data e minuta me rëndësi. “16.05.1999” ka qenë data kur Junajtid fitonte Premier Ligën, “22.05.1999”, ka qenë data kur Junajtid fitonte FA Cup dhe “26.05.1999” është data kur Mançesteri ka fituar Championsin duke kompletuar kështu tripletë atë sezon.

Këto data do të jenë të stampuara në fanellë, si edhe dy minutazhe të ndryshme. “90+1’” është minuta kur Mançester Juanjtid realizonte golin e avantazhit atë kohë ndaj Bajernit në finalen e Championsit, ndërkohë që “90+3’” është minuta kur Solskjaer vuloste takimin, gjë e cila do të jetë e stampuar gjithashtu. /Erjon Allaraj-VipSport.al/