Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / PSG me mendje te Champions, fiton por humb Kavanin

Pas hapit fals në javën e kaluar, ndaj Lionit, PSG është rikthyer te fitorja. Parisienët kanë mposhtur me rezultatin minimal 1-0 në ”Parc des Princes” skuadrën e Bordo. Skuadra e teknikut Tomas Tuhel duket se i ka kursyer energjitë në prag të një përballje të rëndësishme si ajo ndaj Mançester Junajtid në ndeshjet me eliminim direkt në Ligën e Kampionëve.

Heroi i takimit për PSG në këtë takim rezultoi të ishte Edison Kavani. Tre minuta para përfundimit të pjesës së parë, ishte mbrojtësi i krahut, Munier, i cili fitoi një 11-metërsh. Nga pika e bardhë sulmuesi  uruguaian, nuk e pati vështirë të realizonte atë çka rezultoi të ishte dhe goli i vetëm i sfidës.

Për fatin e keq të parisienëve, sulmuesi u desh të linte fushën e lojës për shkak të një dëmtimi dhe me shumë mundësi do të mungojë në mesjavë.

Ndërkohë një lajm pozitiv për teknikun Tuhel në këtë ndeshje ishte rikthimi në dispozicion i mesfushorit Marko Verrati, i cili duket se do të jetë nga minuta e parë në Champions.

Ndërkaq edhe pas këtij takimi, PSG, vazhdon e pashqetësuar rrugën drejt titullit në Francë teksa kryeson renditjen me një distancë prej 13-pikësh nga ndjekësja më e afërt, Lilë. /Egi Çabeli/vipsport.al/