Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

PSG përgatit goditjen e radhës në merkato, Nejmar gati për të sulmuar Barcelonën

PSG duket se nuk do të ndalet në merkaton e verës, megjithëse nga UEFA priten sanksione kundrejt tyre në lidhje me shpenzimet e tepërta të bëra në vitet e fundit. Pas Nejmarit dhe Mbapes, një shifër e konsiderueshme pritet që të shpenzohet në merkaton e verës.

Synim i parisienëve duket se është mesfushori brazilian, Filipe Kutinjo dhe tashmë interesi karshi tij është konkret. Skuadra kampione në Francë, synon që të bëhet lidere edhe në Europë dhe për këtë është e qartë që shpenzimet duhet të jenë kolosale. Me largimin e Rabiot në verë, vendi i tij duket se do të zihet shpejt dhe Kutinjo që të Spanjë nuk e ka shkëlqimin që kishte te Liverpuli, duket i denjë.

Për të mundësuar kalimin e tij në Paris, mund të ndërhyjë edhe vetë Nejmar i cili ka një lidhje të ngushtë me Kutinjon. Pak kohë më parë, vetë Nejmar kishte kërkuar që Kutinjo të bashkohej me të te PSG-ja, por Barcelona nuk e lejoi. Në verë, me shumë gjasa do të ketë disa lëvizje të bujshme. /Erjon Allaraj-VipSport.al/