Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dikur spikatnin me Dinamon e Flamurtarin, tani si trajnerë akuzojnë Egnatian për prishjen e garës  

Ndeshja Besa-Egnatia dhe mënyra se si rrodhën ngjarjet në Kavajë në pjesën e dytë, sigurisht që nuk ka kaluar pa u vënë re, apo pa marrë kritika nga mbarë opinioni publik dhe jo vetëm. Të ftuar ne emisionin “E hëna sportive” në Rtshsport, Igli Allmuça dhe Artan Sakaj, dikur ish-lojtarë të spikatur në skuadrën më të mira të vendit duke fituare dhe trofe dhe tashmë trajnerë, respektivisht te Dinamo dhe Oriku në Grupet A dhe B, analizojnë ndeshjen e Kavajës.

Kurse Artan Sakaj, trajneri i skuadrës së Orikut, që këtë sezon debuton në kategorinë e Parë dhe po bën një garë mjaft të bukur ka thekuar se: “Gara normalisht që prishet me takime të atilla. Sepse nuk është njësoj, një ekip që investon, lufton dhe një tjetër e merr fitoren shumë lehtë si ndodhi edhe me Besën ndaj Egnatias.

“Nuk më duken në dobi të futbollit ndeshje të atilla, të cilat prishin bukurinë e garës. Sepse nëse në këto takime luhet bukur edhe gara bëhet më e fortë. Nuk mendoj se janë rrogat arsyeja e vërtetë që Egnatia ka hapur “krahun” në Kavajë”. Të tilla fenomene nuk duhet që të ekzistojnë në garë sepse kampionati prishet”, – tha Sakaj.

E.S./Vipsport.al/