Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Botërori mund të rikthehet në Europë, dy vende shfaqin dëshirën për të qenë organizatore

Botërori i Rusisë rezultoi të jetë një sukses vitin e shkuar, si në organizim ashtu edhe në mbarëvajtjen e kompeticionit më të rëndësishëm në kontinent. Pas Rusisë, radhën e kanë dy vende të largëta për të organizuar duke qenë se në vitin 2022 është Katari ai i cili do të mirëpresë këtë event, ndërkohë që në vitin 2026, treshja Amerikë-Meksikë-Kanada do të kenë fatin.

Mesa duket, pas 12 vitesh që nga Rusia, Botërori do të rikthehet edhe njëherë tjetër në Europë. Këtë radhë janë Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda ato të cilat duan që të organizojnë Kupën e Botës në vitin 2030. Kjo dëshirë e këtyre vendeve, pritet që së shpejti të konkretizohet me një kandidaturë konkrete duke qenë se 5 federatat janë dakord për këtë.

Anglia, Skocia, Uellsi, Irlanda e Veriut dhe Republika e Irlandës kanë dhënë miratimin e tyre. Qeveria britanike e sheh si një mundësi të mirë për të treguar edhe njëherë tjetër veten si një forcë botërore pas daljes nga Bashkimi Europian dhe me çdo kusht do të kërkohet ky organizim. Parashikohet që në vitet në vijim, të ketë edhe ndërtim stadiumesh për ta bërë më të sigurt fitoren. /Erjon Allaraj-VipSport.al/