Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rrëfimi i Kompani: Vendi i 3-të i Belgjikës në Botëror, meritë e Guardiolës dhe një…tablete

Belgjika zuri vendin e tretë në Botërorin e Rusisë, rezultati më i mirë në histori për këtë skuadër. Një nga lojtarët më me përvojë të Belgjikës, mbrojtësi Kompani, në një intervistë për televizionin lokal “RTBF”, ka treguar një episod, që ndikoi në kualifikimin e skuadrës së tij dhe gjithçka ka ardhur për meritë të Guardiolës dhe një tablete për të fjetur gjumë.

Mbrojtësi i Mançester Sitit, Vinsent Kompani, ka rrëfyer se ditën para ndeshjes me Brazilin, e vlefshme për çerekfinalet e Botërorit, nuk po e zinte gjumi dhe u detyrua të merrte një tabletë për të fjetur.

Kjo bëri që ai të humbiste pjesën e parë të analizës teknike, ku trajneri Martinez u kishte treguar futbollistëve një video me skemat e Brazilit në lojën pa top. Pasi shkoi me vonesë, Kompani kërkoi falje dhe më pas foli me ndihmëstrajnerin Tierri Henri për atë që i kishte ndodhur.

Pikërisht në atë moment mbrojtësit iu kujtuar që trajneri i Brazilit, Tite, kishte studiuar skemat e Guardiolës te Mançester Siti, kështu që i këshilloi stafit të Belgjikës të përshtatnin një skemë ndryshe për ta surprizuar kundërshtarin. Dhe kështu ndodhi. Goli i parë i Belgjikës, një autogol i Fernandinjos, erdhi nga goditja e këndit, e ekzekutuar nga Çadli dhe të devijuar me kokë nga Kompani:

“Nëse shihen mirë pamjet, – tregon mbrojtësi ekspert”, – mund të vësh re se ndërhyrja ime me kokë është në mes të dy linjave në zonën e Brazilit”. / Vipsport.al