Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mundësi e artë për klubet europiane, janari vjen me 3 skuadra falas

Me hapjen e merkatos së janarit, shumë futbollistë do të kenë të drejtë që të negociojnë për skuadrën e re, duke qenë se në verë, ata do të jenë të lirë që të firmosin me cilëndo skuadër që të duan, duke qenë se nuk kanë rinovuar ende me skuadrat aktuale.

Në listën me futbollistët të cilët do të jenë të lirë në fund të sezonit, ka disa emra për të cilët skuadrat ishin të gatshme të harxhonin shumë ta majme në merkatot e kaluara dhe shumë prej tyre, janë titullarë dhe të rëndësishëm në skuadrat ku luajnë.

Me të gjithë futbollistët më të mirë në këtë listë, mund të formohen 3 skuadra realisht mjaft cilësore që mund të konkurrojnë denjësisht në çfarëdo kampionati. Me futbollistë si De Gea, Zhirud, Baloteli, Rabiot, Roben, Ramsei apo edhe të tjerë, skuadrat mund të përforcohen dukshëm në këtë merkato. Nëse nuk arrijnë të firmosin në janar, të gjitha klubet janë të lira të negociojnë me futbollistët për t’i pasur të tyret në fund të sezonit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

Skuadrat:

Skuadra 1: David De Gea (Mançester Junajtid); Dani Alvesh (PSG), David Luiz (Çelsi), Diego Godin (Atletiko Madrid), Ashlei Jang (Mançester Junajtid); Adrien Rabiot (PSG), Ccesk Fabregas (Çelsi), Aron Ramsei (Arsenal); Arjen Roben (Bajern mynih), Oliver Zhirud (Çelsi), Frank Riberi (Bajern Mynih).

Skuadra 2: Petwr Ccek (Arsenal); Antonio Valencia (Mançester Junajtid), Tobi Alderveirld (Totenham), Vinsent Kompani (Mançester Siti), Nacco Monreal (Arsenal); Daniele De Rosi (Rome), Xhejms Milner (Liverpul), Hektor Herrera (Porto); Jasin Brahimi (Porto), Mario Baloteli (Nice), Juan Mata (Mançester Junajtid).

Skuadra 3: Siprian Tatarushanu (Nantes); Filipe Luiz (Atletiko Madrid), Deklan Rajs (Uest Hem), Geri Kehill (Çelsi), Rafael (Lion); Musa Dembele (Tottenham), Ander Herrera (Mançester Junajtid), Hatem Ben Arfa (Rene), Eduardo Salvio (Benfica); Deni Uellbek (Arsenal), Daniel Starrixh (Liverpul)