Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Vlerësime maksimale për Strakoshën, rivali i tij: E kisha të qartë, kurrë nuk kam parë si ai

Me largimin e Federiko Marketit nga Lacio, drejtuesit morën një portier të ri që mund të zëvendësojë Strakoshën dhe bëhej fjalë për Silvio Praton i cili së fundmi ka luajtur në kampionatin belg. Forma e mirë e Strakoshës, ka bërë që Prato të ketë këtë sezon vetëm 180 minuta në këmbë.

Megjithatë, minutat e pakta duket se nuk janë shqetësim për portierin e dytë të Lacios i cili në një prononcim për mediat italiane, ka vlerësuar maksimalisht portierin shqiptar. Ai ka pranuar se një portier si Strakosha, nuk ka parë asnjëherë tjetër portieri si Strakosha.

“Në kohën që luaja në Belgjikë isha në Itali 3-4 herë. Kam ardhur këtu me gruan time pasi Roma ka qenë gjithmonë qyteti ynë i preferuar. Gjithmonë mendoja se nëse do të kisha mundësi të luaja për njërën skuadër të Romës, nuk do të hezitoja asnjëherë.

Gjithçka ishte e qartë që në fillim: Do të isha portieri i dytë pas portieri, Thomas Strakosha. Ai është një portier shumë i fortë, i ri dhe i madh fizikisht. Kurrë nuk kam parë një portier të tillë, me aftësi të tilla në portë. Portieri shqiptar ka gjithçka që duhet për të bërë një karrierë të madhe”, u shpreh Prato. /Erjon Allaraj-VipSport.al/