Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

U dëmtua në start të sezonit, klubi fierak në mbështetje të mbrojtësit

Denis Duda është një nga lojtarët premtues të Kategorisë së Parë, i cili edicionin e shkuar ishte titullarë te Apolonia. Por, në startin e këtij sezoni, Duda pësoi një dëmtim të rëndë, dhe menjëherë iu desh ndërhyrje kirurgjikale në gju, e cila me shumë gjasa do ta mbajë larg fushave të blerta për një periudhë të gjatë Dudën.

Nga sa bëhet e ditur nga klubi fierak, Denis Duda do të qëndrojë 6-7 muaj larg fushave të blerta, ndonëse operacioni ka kaluar me sukses. Klubi i Apolonisë, nëpërmjet faqes “FK Apolonia” në “Facebook” i qendron pranë dhe i jep mbështetje morale dhe psikologjike mbrojtësit premtues.

“Ditët e errëta në karrierën sportive kanë prekur shumë lojtarë, të cilët kanë gjetur forcën dhe janë rikthyer në fushë për të dhënë më shumë nga ç’kanë bërë më parë! Një prej tyre është dhe Duda! Denis Duda u dëmtua gjatë një seance stërvitore e si për pasojë nuk mund të evitonte operacionin në gjurin e majtë të këmbës. Stafi drejtues, ai trajnues, administrata dhe shokët e skuadrës, të gjithë së bashku i urojmë shërim të shpejtë shtatlartit të mbrojtjes tonë dhe rikthim sa më të shpejtë në fushë!”, – ka qenë postimi inkurajues i klubit fierak. /Vipsport.al/