Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shansi i Arlind Ajetit për t’u kthyer protagonist, e ndihmoi një… menisk

Arlind Ajeti ka një mundësi të mirë për t’u kthyer protagonist në futbollin europian, pas firmës që hodhi dje në kontratën me klubin e Grasshopers të Zyrihut, për të vazhduar atje karrierën e tij. Për futbollistin shqiptar, kjo u kthye në zgjidhjen më ideale të problemit, në një moment kur nuk po gjente skuadër për t’u aktivizuar dhe gjithçka erdhi për shkak të një dëmtimi.

Pak ditë më parë në një miqësore që Grasshopers po zhvillonte me një ekip amator, qendërmbrojtësi brazilian Nathan, i huazuar nga Palmeiras, pësoi një dëmtim të rëndë në gju. Pas testeve u kuptua se ai kishte një dëmtim në menisk dhe iu nënshtrua operacionit që do ta linte për 6 muaj larg fushave të lojës.

Klubi filloi me shpejtësi të kërkonte një zëvendësues dhe alternativa më e mirë që iu shfaq para ishte ajo e Ajetit, lojtar i lirë dhe në kërkim të një skuadre. Klubi i Grasshopers është kthyer shpesh në strehën e futbollistëve shqiptarë dhe në janar, mbajti disa javë për stërvitje Naser Alijin i cili asokohe ishte pa skuadër.

Akordi mes palëve u gjet shumë shpejt, pasi edhe Ajeti ishte i interesuar të kthehej në fushën e lojës dhe firma në kontratë e ndihmon të kthehet në fushë me klubin, por edhe me Kombëtaren kur dikur cilësohej titullar i paprekshëm në prapavijë. /vipsport.al/