Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Humbën në start, pretendentët e së parës presin “bomberin” shpëtimtar

Një nga skuadrat që ka investuar më shumë në merkaton e verës është edhe Bylisi që ka afruar 16 futbollistë, mes tyre edhe të huaj cilësorë. Ballshiotët ishin aktivë deri në momentet e fundit të merkatos, por afrimet nuk mjaftuan për një start të mbarë në Rrogozhinë me Egnatian vendase.

Bylisi humbi në start dhe u mund 1-0 nga vendasit të cilët i kanë edhe rival për t’u ngjitur në Kategorinë e Parë. Në Ballsh presin që nesër të vij blerja e bujshme, sulmuesi nga Togo, Kofi Doseh, i cili pritet që të mbërrijë në Shqipëri dhe menjëherë të niset drejt Ballshit për t’u përgatitur për ndeshjen e Kupës së Shqipërisë me Tomorin në mesjavë, por edhe atë të kampionatit, në fundjavë me Turbinën e Cërrikut në “Adush Muça”.

Bylisi do ta ketë shumë të vështirë këtë sezon, pasi në Grupin e Jugut bëjnë pjesë shumë skuadra që duan elitën, megjithatë ballshiotët do të tentojnë kthesën duke filluar nga ndeshja e Kupës së Shqipërisë për të vijuar më pas me kampionatin ndaj cërrikasve. /Vipsport.al/