Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Grizman: Kurtua ende kujton gjysmëfinalen e Botërorit, deklaratat e tij janë hipokrizi!

Antuan Grizman thotë se është befasuar shumë nga kritikat e Kurtua, për stilin e lojës së Francës në kampionatin botëror, “Rusi 2018”.

Ylli i Atletiko Madrid mendon se komentet e Kurtua ishin hipokrite, duke qenë se ai ishte pjesë e ekipit të Atletikos, që fitoi La Ligën dhe arriti në finalen e Ligës së Kampionëve në 2013-14, duke luajtur shpesh futboll mbrojtës.

“Ajo që Kurtua më tha më habiti. Ndoshta nuk e ka kaluar ende eliminimin në Botëror. Ai vetë ka qenë pjesë e skuadrave mbrojtëse, prandaj më duket hipokrite ajo çfarë thotë ai.

Shënuan të parët në një gjysmëfinale botërori. Çfarë të bënim? Të shënonin dhe 5 të tjerë. Është normale që do të mbroheshim dhe në fund ia dolëm.

“Kundër Belgjikës, unë mendoj se kam qenë më i miri, kam marrë kontrollin dhe kam gjetur kalime në mes të linjave në situata të vështira dhe unë isha aty në mbrojtje”- përfundoi Grizman./Veronik Istrefaj – vipsport.al/