Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO / Kroacia mban fjalën, pushime dhe dhurata për fotografin më të famshëm të Botërorit

Juri Kortez është një emër që është dëgjuar shpesh pas gjysmëfinaleve të Botërorit, edhe pse  meksikani në fakt nuk është futbollist dhe nuk ka shkelur ndonjëherë në barin e gjelbër të fushës së lojës përveçse për të bërë fotografi. Kortez është fotograf dhe ishte pjesë e incidentit më të famshëm të Botërorit 2018, kur pas golit të Manxhukiç me Anglinë u rrethua nga lojtarët kroatë.

Fotografi vazhdoi të shkrepte aparatin edhe i shtrirë duke bërë disa nga foto më të bukura të Botërorit dhe për këtë, Federata Kroate e ftoi për pushime në Kroaci gjatë verës.

Ajo e mbajti premtimin duke organizuar pushimet e Kortez me familjarë të tij në Split, ndërsa ka organizuar edhe një pritje të veçantë për të ku i kanë bërë dhuratë një fanellë me numrin 10, si dhe një fanellë te Manxhukiç me një dedikim. /vipsport.al/