Ançeloti: Jemi përmirësuar në mbrojtje, skema e re po i bën mirë dhe Hysajt

Karlo Ançeloti beson se Napoli ka cilësi të mëdha me sistemin 4-4-2 dhe lejon Lorenzo Insinje të përqendrohet më shumë në sulm.

Trajneri provoi një formacion të ri 4-4-2 me Simone Verdi dhe Hose Kahejon në krahët, Dries Mertens dhe Insinje si sulmues në fitoren e tyre 3-1 larg Torino.

“Ishte një fillim shumë pozitiv, kemi pasur shumë nga topa dhe kemi gjetur hapësirë ​​pas mbrojtësve. Kjo do të thotë që të gjithë ishin të përfshirë në marrjen e kryesimit”,- tha Ançeloti për “DAZN”.

“Unë zgjodha Insinjen në një rol më qendror në mënyrë që ai të përqendrohet më shumë në sulm dhe më pak në lëvizjet mbrojtëse.
Ai ishte vendimtar sot, por të gjithë bënë një performancë të mirë.

“Verdi është ende duke u mësuar me këtë ekip, ndërsa Mertens u zhvendos shumë mirë. Mendoj se 4-4-2 na dha një qëndrueshmëri më të madhe, ndërsa po bëjmë mirë në mbrojtje, ku të gjithë lojtarët patën përmirësime”,- u shpreh Ançeloti./Veronik Istrefaj – vipsport.al/