Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Video/ Dështimet befasuese të gjigantëve të Evropës, Zenit dhe Fejnord në një mbrëmje për tu harruar

Mbrëmja e sotme në “UEFA Europa League” ka pasur një numër shumë të madh golash dhe befasitë nuk kanë munguar. Edhe pse pjesa më e madhe e sfidave kanë shkuar në favor të skuadrave të mëdha, 2 ndeshje kanë qenë surprizë.

Dinamo Minks ka shpartalluar gjigantët e Zenit me rezultatin e pastër 4-0, duke ia bërë shumë të vështirë kampionëve rus kualifikimin për në fazën tjetër. Gjithsesi, Zeniti nuk është ende jashtë këtij kompeticioni dhe do të provojë gjithçka për gjithçka në ndeshjen e kthimi, që do ta luajnë në shtëpinë.

Ndërsa ndeshja tjetër që befasoi të gjitha ishte ajo mes Trençin dhe Fejnordit. Gjigantët holandezë janë mundur me të njëjtin rezultat, 4-0, duke bërë një ndeshje aspak të mirë.

Sllovakët e Trençin përfituan mjaft mirë nga një ditë “jo” e Fejnordit dhe iu shënuan 4 gola, duke e pasur shumë të lehtë kualifikimin për në raundin tjetër./Veronik Istrefaj – vipsport.al