Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Trent Arnold, “prekja magjike” e Jurgen Klop dhe zbulimi më i madh anglez dekadën e fundit

Pozita e djathtë ka qenë një fushë shqetësuese për Liverpulin që nga largimi i Glen Xhonson në verën e vitit 2015. Klubi i “Merseyside” solli Nathaniel Klajn nga Sauthempton për të mbushur hapësirat në të djathtë të mbrojtjes, por dëmtimet e tij kanë qenë të shumta.

Jurgen Klop kishte nevojë për një lojtar që mund të luante në ekipin e tij të parë në javë në mungesë të Klajn dhe “shpërthimi” i Trent Arnold erdhi në momentin e duhur.

Mbrojtësi 19-vjeçar iu prezantua botës kur ai shënoi një goditje dënimi të jashtëzakonshme në debutimin e tij kundër Hofenhaim në kualifikueset e “UEFA Champions League” sezonin e kaluar. Që nga ajo natë magjikë “Championsi”, Arnold ka qenë një nga titullarët e padiskutueshëm të Jurgen Klop.

Me Mohamed Salah në krahun e djathtë, Arnold ka qenë i pandalshëm dhe ka bërë shumë mirë në atë pozitë dhe të gjithë besojnë se ai është e ardhmja e futbollit anglez. Po ashtu, Arnold ishte dhe lojtari i dytë më i ri që luajti në Kupën e Botës “Rusi 2018”./Veronik Istrefaj – vipsport.al/