Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Sulmuesi i kombëtares pritet për të mbyllur merkaton e Luftëtarit

Luftëtari ka vuajtur shumë në vijën e parë, sidomos nga largimi i Kristal Abazajt. Bluzinjtë e kanë nisur në mënyrën më të keqe të mundshme këtë sezon, madje janë mundur në fushën e  tyre nga Kastriotit dhe fundjavën e shkuar dështuan edhe në Laç.

Bëhet fjalë për sulmuesin Ismail Dunga, sulmuesi nga Kenia që ka luajtur edhe me Kombëtaren e shtetit të tij, një njohje e trajnerit të skuadrës bluzi, sllovenit Milos Kostiç, pasi të dy kanë qenë pjesë e skuadrës greke Aharnaikos. Madje, në atë periudhë sulmuesi kenian ka qenë në formën e vete më të mirë.

Siç bëhet e ditur nga shtypi kenian, bisedimet kanë avancuar, madje të kontaktuar edhe nga “Vipsport.al”, drejtuesit bluzinj kanë konfirmuar bisedimet dhe presin që sot ta zyrtarizojnë sulmuesin që më parë ka luajtur në Kenia, Afrikën e Jugut, Zambia dhe Marok, krahas Greqisë.

25-vjeçari që luan si sulmues “pykë” pritet që të mbërrijë në Gjirokastër, madje klubi e ka edhe në listën e federimeve si bëhet e ditur. /Vipsport.al/