Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Lika nis “hakmarrjen” te Luftëtari, i rrëmben një mbrojtës

Hasan Lika ka nisur nga puna në krye të stolit të Vllaznisë dhe si fillim, po mendon për merkaton duke qenë se që në prezantim u shpreh se Vllaznia ka nevojë për disa ndërhyrje.

Lika ka hedhur sytë nga ish-ekipi i tij në sezonin e kaluar, Luftëtari dhe lojtari të cilin ka marrë në Shkodër, është Valto Zeqaj. Mbrojtësi që u aktivizua si titullar në 10 takime, ndërkohë që në një ndeshje tjetër, u aktivizua nga stoli. Mbrojtësi 23-vjeçar ka qenë pjesë e formacionit të Luftëtarit edhe në fitoren historike që gjirokastritët arritën me rezultatin 5-0 përballë Partizanit.

Me kalimin e tij në Shkodër, Lika ka përforcuar mbrojtjen me një lojtar, cilësitë e të cilit i di mjaft mirë. Ditët në vijim, pritet që te Vllaznia të ketë edhe afrime të tjera, përpos atyre që kanë qëndruar nga viti i fundit që janë afruar nga akademia. /Erjon Allaraj-Vipsport.al/