E pabesueshme! Ylli i Çelsit tërhiqet nga kombëtarja… Vetëm 27-vjeç

Sulmuesi anësor i Çelsit, Viktor Moses ka qenë një nga lojtarët më të njohur te kombëtarja e Nigerisë, pasi ka luajtur gjatë gjithë karrierës së tij në kampionatin më të ndjekur në botë, Premier Ligë.

27-vjeçari ka mbrojtur ngjyrat e Uest Ham, Liverpul dhe Çelsi. Një titullar i padiskutueshëm edhe te kombëtarja e Nigerisë, por sot ka lëshuar nëj deklaratë me të vërtetë surprizuese…

Deklarata e Moses

“Unë do të doja të njoftoj se pas shumë ditësh duke u mneduar gjatë, kam marrë vendimin për të dalë në pension nga të luajturit futboll ndërkombëtar.

“Kam përjetuar disa nga momentet më të mira të jetës sime në kombëtare dhe jan krenar. Asgjë nuk do të konkurrojë ndonjëherë për atë që ndjeva kur përfaqësoja Nigerinë në emër të vendit tonë.

“Por unë mendoj se tani është koha e duhur për t’u larguar në mënyrë që të lejojë gjeneratën e ardhshme të “shqiponjave” mundësinë të rritet dhe të lulëzojë.

“Ne jemi të bekuar si një komb që ka shumë lojtarë emocionues të rinj që po kalojnë dhe tani është koha e tyre.

“Unë kam folur me trajnerin dhe do të falënderoj atë dhe stafit të tij, “NFF” (Federata Nigeriane e Futbollit) dhe të gjithë shokëve të mi për gjithë mbështetjen e tyre gjatë viteve.

“Më e rëndësishmja dua të them faleminderit për popullin nigerian për të besuar në mua dhe për të mbështetur mua gjatë viteve. Kjo do të thotë botë për mua dhe familjen time dhe unë do të jem gjithmonë një nigerian krenar mbështetur ekipin.

“Faleminderit për kujtimet dhe fat të mirë për ekipin për të ardhmen”