Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Botërori i çudirave vazhdon ende, rreth 100 tifozë kërkojnë azil në Rusi

Botërori i Rusisë që u zhvillua këtë verë, ka qenë ndër më të çuditshmit, si në ndeshjet e futbollit, ashtu edhet jashtë stadiumeve. Shpesh herë, ndeshjet janë shoqëruar nga komente të shumta, të cilat nuk lidheshin vetëm me lojën që zhvillohej por edhe me shumë detaje të tjera, si tifozët apo edhe mungesa e birrave e pikturat e ndryshme nëpër mure pallatesh.

Megjithëse Kupa e Botës ka më shumë se 1 muaj që ka përfunduar, çudirat vazhdojnë të jenë prezente duke qenë se “Moscow Times” raporton se janë rreth 100 persona nga vendeve të ndryshme, që kanë hyrë në rusi si tifozë dhe kanë kërkuar azil politik për t’i shpëtuar luftës që po zhvillohet në shtetet e tyre.

Lajmi u konfirmua nga vetë këshilltarja për çështjet e emigracionit, Varvara Tretiak e cila pranon se Botërori ka ndihmuar njerëzit për të hyrë në Rusi dhe tashmë kërkojnë azil por që shanset për ta përfituar, janë thuajse zero. Kryesisht, tifozët janë nga Somalia, Nigeria, Bangladeshi, Jemeni e Afganistani. /Erjon Allaraj-Vipsport.al/