Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Kroacia shkruan historinë e futbollit, eliminon Anglinë dhe shkon në finale

Kroacia ka shkruar sot historinë e Kupës së Botës, duke mundur me përmbysje Anglinë për të shkuar për herë të parë në finalen e turneut. Atë që nuk e bëri “brezi i artë” i vitit 1998 e bëri grupi i udhëhequr nga Zlatko Daliç, i cili me një qetësi të admirueshme ka drejtuar ekipin drejt një suksesi që pakkush e mendonte të mundshëm në fillimin e këtij turneu.

Anglezët e filluan në mënyrën më të mirë të mundshme, me një gol pas pak minutash me Tripier i cili ekzekutoi në mënyrë të shkëlqyer një goditje dënimi. Por kroatët pak nga pak rritën lojën e tyre dhe në pjesën e dytë arritën të barazonin shifrat me Perisiç me një gjuajtje mjeshtërore. Rezultati nuk ndryshoi më deri ën vërshëllimën përfundimtare, ndonëse kroatët iu afruan edhe disa herë portës kundërshtare dhe krijuan rastet më të mira për të shënuar.

Në shtesë erdhi edhe momenti vendimtar i ndeshjes, kur një spondë me kokë e Perishiç gjeti në zonë Manxhukiç i cili mposhti Pikford për t’i dhënë suksesin 2-1 skuadrës së tij e cila ishte e aftë të administronte gjithçka deri në vërshëllimën e fundit të ndeshjes.

Kroacia në finale dhe Anglia që duhet të kënaqet përsëri, ashtu si në vitin 1990, me ndeshjen për vendin e tretë dhe medaljen e bronztë ndaj Belgjikës. /vipsport.al/

Kroaci-Angli 2-1
67′ Perisiç, 107′ Manxhukiç /5′ Tripier

Kroacia: Subashiç, Vrsaljko, Vida, Striniç (95′ Pivariç), Lovren, Perishiç, Rakitiç, Modriç (119′ Badelj), Brozoviç, Manxhukiç (115′ Çorluka), Rebiç (101′ Kramariç).
Trajner: Z. Daliç

Anglia: Pikford, Uollker (112′ Vardi), Stouns, Meguajr, Tripier, Jang (91′ Rouz), Henderson (97′ Dajer), Lingard, Dele Alli, Kejn, Sterling (74′ Rashford).
Trajner: G. Sauthgejt

KV: Manxhukiç, Rebiç /Uollker