Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Kazani bëhet makth edhe për Brazilin, eliminohet nga Belgjika

Stadiumi i Kazan është kthyer në makthin e ekipeve të mëdha. Pas Gjermanisë dhe Argjentinës, sot në këtë stadium i ka dhënë lamtumirën Rusi 2018 edhe Brazili pretendent. “Seleçao” është mundur 2-1 nga Belgjika, e cila është konfirmuar si një nga skuadrat më interesante në panoramën ndërkombëtare.

Pjesa e parë e lojës ishte sipas manualit për Belgjikën. Mbrojtje e hekurt ndaj tentativave braziliane dhe më pas kundërsulme vdekjeprurëse. Pasi i mbijetoi një episodi të rrezikshëm para portës kur Tiago Silva goditi shtyllën, Belgjika filloi edhe të sulmonte dhe me të parën gjeti rrugën e rrjetës. Ishte Kompani ai i cili me një devijim të befasishëm në shtyllën e parë pas një goditje nga këndi, solli autogolin e Fernandinjos.

Brazili u hodh në sulm, por la shumë hapësira prapa, me prapavijën që u gjend e pavendosur në një kundërsulm të finalizuar saktësisht nga De Bryjn që dyfishoi shifrat, duke çuar ekipin e tij në pushimin e ndeshjes me një rezultat të pastër e të merituar 2-0.

Pjesa e dytë ishte krejtësisht ndryshe, me Brazilin që dukej shumë më ngulmues, ndërsa edhe Belgjika humbi freski në kundërsulmet e saj, duke humbur shpejtësi e saktësi. Kësisoj, porta e Kurtua u kthye në një objekt gjuajtjesh të njëpasnjëshme të brazilianëve të cilët kërkonin me çdo kusht golin dhe ia arritën të hapnin ndeshjen me Renato Auguston. Por pavarësisht një furie sulmesh të njëpasnjëshme para portës belge, brazilianët nuk arritën më të gjenin rrjetën dhe u larguan kokulur e mes lotësh nga stadiumi pasi mbyllën një tjetër turne pa iu afruar ëndrrës së fitores së Kupës së Botës, të cilën tashmë mund ta bëjë realitet Belgjika. /vipsport.al/

Brazil-Belgjikë 1-2 (R. Augusto 76′ / Fernandinjo 13′ aut, De Bryjn 31′)

Brazili: Alison, Marcelo, Miranda, T. Silva, Fagner, Fernandinjo, Paulinjo (73′ R. Augusto), Kutinjo, Uillian (46′ Firmino), Nejmar, G. Hesus (58′ D. Kosta).
Trajner: Tite

Belgjika: Kurtua, Alderueireld, Kompani, Vertongen, Munier, Fellaini, Vitsel, Çadli (83′ Vermalen), De Bryjn, Hazard, Lukaku (87′ Tielemans).
Trajner: R. Martinez

KV: Fernandinjo, Fagner / Alderueireld, Munier