Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ “A u thua dot ti të më japin pak Kupën?”, N’Zonzi shpëtoi te turpshmin Kante

Franca kampione e Botës për herë të dytë në histori dhe padyshim që një ndër heronjtë e këtij suksesi është Ngolo Kante. Me ndërhyrjet e tij, thyerjet e aksioneve dhe ndërtimin e tyre për Francën, Kante ka qenë një ndër më të dalluarit në këtë Botëror.

Mesa duket, sigurinë dhe vendosmërinë, Kante e gëzon vetëm në fushë, duke qenë se jashtë saj, ai është shumë i turpshëm dhe këtë e vërteton një video e cila po qarkullon në rrjetet sociale dhe është bërë virale menjëherë.

Në festën e Francës pas triumfit 4-2 ndaj Kroacisë, futbollistët kanë përfituar duke bërë disa foto me trofeun e Kupës së Botës, ndërkohë që më i tërhequr ka qenë Kante. Ai nuk ka provuar që të marrë trofeun për foto, por ka qenë N’Zonzi ai i cili ua ka marrë lojtarëve të tjerë, për t’ia dhënë Kantes. /Erjon Allaraj- Vipsport.al/