Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rikthehet Daliç: Jam i trishtuar por mbetem trajneri i dytë më i mirë në botë

Një nga skuadrat surprizë në këtë Botëror në Rusi ishte kombëtarja kroate e cila arriti të shkonte deri në finale ku humbi 4-2 kundër Francës. Performanca e Kroacisë në këtë Botëror la shumë mbresa tek të gjithë e kjo, jo vetëm prej faktit që lojtarët dhanë maksimumin në fushë. Një meritë të madhe ka padyshim dhe trajneri Zlatko Daliç.

Falë këtij suksesi, trajneri e ka cilësuar veten si “të dytin më të mirë në botë” dhe mendon se meriton që të paguhet me një pagë më të lartë se aktualja. Për të nënshkruar një kontratë tjetër me përfaqësuesen kroate, ai kërkon një shumë prej 3,8 milion eurosh.

“Pranojeni apo jo, por unë jam trajneri i dytë më i mirë në botë. Dhe kjo shifër prej 3,8 milion euro në vit për trajnerin e dytë në botë është shumë e vogël! Kroacia humbi finalen pavarësisht se ne luajtëm më mirë. Unë jam tepër i trishtuar dhe do të jem akoma në vazhdim. Mbetet peng se Kroacia nuk është kampion i botës dhe ne duhet të ishim fituesit për shkak të cilësisë së lojës sonë.

Zoti nuk donte që ne ta fitonim atë. Ne nuk humbëm më një ekip më të mirë, Franca thjesht kishte më shumë fat. Pikëllimi për këtë nuk do të kalojë kurrë”, u shpreh Daliç para gazetarëve në vendlindje. /vipsport.al/